W dniach 2 i 3 czerwca  2014r. uczniowie klasy III gimnazjum  uczestniczyliw dwudniowej wycieczce do Wieliczki, Krakowa i Oświęcimia pod opieką nauczycieli: Marzeny Drapały i Dariusza Grefenheima. Program wycieczki był ciekawy  i dostarczył wielu niezapominanych wrażeń.

Pierwszym etapem  wyjazdu było zwiedzanie Kopalni Soli „Wieliczka” i Muzeum Żup Krakowskich. Podczas naszej wędrówki przewodnik opowiadał namo historii, legendach  i ciekawostkach Kopalni. Podziwialiśmy też  wykute w soli piękne komory, niesamowite podziemne jeziora, majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby. Poznaliśmy legendę księżnej Kingi oraz kaplicę jej dedykowaną, ozdobioną  solnymi dziełami sztuki. Oglądaliśmy spektakl świetlny prezentowany przy dźwiękach muzyki Fryderyka Chopina nad brzegiem jednego z solankowych jezior oraz film  w wymiarze 5Do powstawaniu i wydobywaniu soli. W Muzeum Żup poznaliśmy dawne narzędzia i maszyny używane przy wydobywaniu soli i paradne stroje górnicze.

Następnie  pojechaliśmy do Krakowa, gdzie weszliśmy na Kopiec Kościuszki skąd podziwialiśmy panoramę miasta. Mieliśmy też okazję obejrzenia Wystawy Figur Woskowych prezentujących kilka ważnych postaci  z okresu XIX i XX wieku, w tym m.in. Adama Mickiewicza, Fryderyka Chopina, Józefa Piłsudzkiego i św. Jana Pawła II. Po wyczerpującym zwiedzaniu, zatrzymaliśmy sięw restauracji na obiedzie i  krótkim odpoczynku. Później mieliśmy czas na  zakwaterowanie w schronisku młodzieżowym, gdzie zmieniliśmy nasze turystyczne okrycia na stroje bardziej formalne i wyruszyliśmy do Teatru Bagatela na spektakl pt.”Romanca – Sposób na kobietę” . Spektakl ten to komedia współczesna, dynamiczna i pełna zaskakujących  momentów, ale też skłaniająca do refleksjii przemyśleń. Wszystkim widzom jak i uczestnikom naszej wycieczki sztuka bardzo się podobała, czego dowodem były gromkie brawa i kwiaty dla aktorów.Późnej wybraliśmy się na spacer po Kazimierzu, tzw. dzielnicy żydowskiej, pełnej wąskich uliczek, historycznych kamienic i uroczych zakątków. Po tak emocjonującym dniu udaliśmy się na zasłużony odpoczynek.

Drugi dzień naszej imprezy rozpoczęliśmy od śniadania, które serwowane było  w stołówce naszego schroniska. Po wykwaterowaniu, poszliśmy na Wawel skąd rozpoczęliśmy zwiedzanie. Chociaż nie zwiedzaliśmy samego Zamku Królewskiego, pani przewodnik bardzo ciekawie opowiedziała nam o jego historii. Następnie wędrowaliśmy „Drogą Królewską” m.in. ulicami Grodzką, Floriańską, Senacką, Kanoniczną. Zwiedzaliśmy też Bazylikę Franciszkańską z pięknymi polichromiami wykonanymi przez znakomitego artystę Stanisława Wyspiańskiego i witrażami zaprojektowanymi przez tego twórcę. Byliśmy oczywiście na ulicy Franciszkańskiej  przed Pałacem Biskupim i tzw. ”oknem papieskim”,  obecnie znajduje się  tam portret św. Jana Pawła II namalowany przez włoską artystkę.  Kolejnym punktem było Collegium Maius, który jest jednym z najstarszych  budynków  uniwersyteckich  w Europie, a mieściła sięw nim siedziba Akademii Krakowskiej.  Wielką  atrakcją był ruchomy zegar wraz z poruszającymi się w nim figurkami, w tym m.in. św. Jadwigi Królowej – Patronki naszej szkoły. Zwiedzaliśmy również Bazylikę Mariacką, zapoznaliśmy się z historią powstania słynnego XV wiecznego ołtarza Wita Stwosza. W samo południe wraz z mnóstwem innych turystów, posłuchaliśmy hejnału z Wieży Mariackiej i przypomnieliśmy sobie legendę o hejnaliście.  Następnie pani przewodnik opowiedziała nam o Rynku i Sukiennicach.  Po  tak intensywnym zwiedzaniu, nastąpiła przerwa obiadowa. Potem pojechaliśmy do Muzeum Państwowego Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Jest to miejsce unikatowe i tragiczne, które stało się  symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Żydach, Polakach, Romach i innych narodach. Muzeum zawiera obiekty byłego obozu koncentracyjnego:  Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau.  Obóz został stworzony przez Nazistów w czerwcu 1940r., którzy wykorzystali istniejące wcześniej budynki koszar oraz dogodną dla nich lokalizację na obrzeżach miasta, w oddaleniu od  większych  skupisk  ludności. Zapoznaliśmy się z historią powstania obozu i dostępnymi ekspozycjami  dokumentującymi procesy eksterminacji. Oprowadzeni byliśmy po blokach więziennych i piwnicach, gdzie dokonywano pierwszych prób uśmiercania więźniów za pomocą gazu.  Uczciliśmy chwilą ciszy miejsce straceń więźniów. Później pojechaliśmy do Auschwitz II-Birkenau, w którym Hitlerowcy na masową skalę uśmiercili miliony ludzi. Tam też widzieliśmy pomnik Pamięci Ofiar znajdujący się w pobliżu ruin pieców krematoryjnych. Zwiedzanie tego miejsca jest na pewno niezapominanym przeżyciem  i zostanie głęboko w naszej pamięci.

W czasie naszej wyprawy jedynym niesprzyjającym elementem była drżysta pogoda. Poza tym każdy punkt programu został w pełni zrealizowany, a wspomnienia i emocje towarzyszące nam w trakcie wyjazdu pozostaną z nami na długo.