Szanowni mieszkańcy!

Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w czwartym kwartale br. planuje ogłoszenie naboru wniosków o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa III Czysta Energia, Działanie 3.1 Rozwój OZE (Odnawialne Źródła Energii).

Realizacja projektu może przybrać formę tzw. „projektów parasolowych” - w tego typu projektach beneficjent przygotowuje, zleca i koordynuje wykonanie mikroinstalacji OZE, z których korzystać będą gospodarstwa domowe
z terenu danej gminy. Energia wytworzona w mikroinstalacji powinna być zużywana na własne potrzeby gospodarstw domowych, a tylko jej niewykorzystana część może być wprowadzona do sieci elektroenergetycznej. Ostatecznymi odbiorcami projektu mogą być osoby fizyczne. Beneficjent zobowiązany jest do wybrania ostatecznych odbiorców wsparcia w otwartej, przejrzystej i niedyskryminującej procedurze.

W związku z powyższym zawracam się z prośba do mieszkańców Miasta i Gminy Kańczuga o wyrażenie opinii na temat realizacji powyższego projektu i do złożenia wstępnej deklaracji chęci udziału w projekcie.

Przeprowadzenie wstępnej diagnozy pozwoli ocenić zainteresowanie mieszkańców projektem, który wymaga uczestnictwa określonej liczy gospodarstw domowych. Dlatego też, uzyskanie odpowiedniej ilości wstępnych deklaracji, stworzy możliwość złożenia wniosku o dofinansowanie.

 

O projekcie:

Projekt polega na montażu instalacji odnawialnych źródeł energii w budynkach mieszkalnych, stanowiących własność osób fizycznych.

W ramach projektu montowane mogą być:

- kolektory słoneczne,

- kotły na biomasę,

- pompy ciepła,

- instalacje fotowoltaiczne.

W ramach jednego obiektu możliwe jest zamontowanie kombinacji w/w źródeł, np.

- kotły na biomasę kolektory słoneczne,

- pompy ciepła fotowoltaika.

Projekt będzie współfinansowany ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W ramach planowanego projektu możliwe będzie dofinansowanie zakupu i montażu ww. instalacji w wysokości do 85% kosztów kwalifikowanych (kosztów netto). Wkład własny mieszkańców wyniesie min. 15% kosztów netto oraz podatek VAT od całej wartości urządzenia i kosztów instalacji (tj. 8% w przypadku montażu na budynku mieszkalnym lub 23% w przypadku innej lokalizacji urządzeń, na gruncie czy budynku gospodarczym). Projekt będzie realizowany przez Miasto i Gminę Kańczuga wyłącznie w przypadku otrzymania dofinansowania ze środków RPO WP. Minimalna wartość wydatków kwalifikowanych wynosi 500 000,00 PLN, co średnio przekłada się na zapotrzebowanie instalacji OZE w ilości od 50 do 100.

Wnioskodawcą i podmiotem odpowiedzialnym za realizację całego projektu będzie Miasto i Gmina Kańczuga, która również przez okres trwałości (tj. 5 lat) pozostaje właścicielem zainstalowanej infrastruktury OZE. Mieszkańcy na podstawie umów zawartych z gminą użytkują zamontowaną na swoich obiektach infrastrukturę OZE korzystając z jej efektów. Po pięciu latach zostaną przekazane zgodnie z trybem i przepisami prawa właścicielom lub użytkownikom nieruchomości na własność.

Zwracam się do Państwa z pytaniem czy są Państwo zainteresowani zamontowaniem w swoich budynkach mieszkalnych ww. źródeł energii odnawialnej. Jeśli tak, to proszę o wypełnienie wstępnej deklaracji i złożenie jej w Urzędzie Miasta i Gminy Kańczuga w pok. 13 (I piętro) lub wysłanie na maila: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Deklaracja możliwa jest do pobrania ze strony internetowej – www.kanczuga.pl lub w pokoju nr 32 Urzędu. Termin składania: do 29.06.2016.

pobierz deklarację

Przedstawione Państwu informacje mają charakter wstępny i są adekwatne do danych dostępnych na obecną chwilę, dla wszystkich beneficjentów programu.